Co to jest szumidło, szumidła? Jak działa, wygląda?

Słowo „szumidło” chyba na zawsze wpisze się do języka potocznego. Czym jest i jak wygląda? W tym wypadku miało to być urządzenie, które zakłóca pracę rejestratorów audio. Zagłuszacz, bo o nim tak naprawdę piszemy (z angielskiego jammer) może działać na trzy sposoby. Najczęściej spotykane to zagłuszacze stosowane do uniemożliwienia odbioru sygnału przez odbiorniki radiowe. Polega to na tym, iż „nadaje” na częstotliwości, której „słucha” dany odbiornik. W języku branżowym nazywamy to kopułą. Technologia początkowo stosowana była do zakłócenia łączności wroga (zastosowanie w wojsku) i do ochrony przed zdalnie sterowanymi ładunkami wybuchowymi. Duże (lub o dużej mocy) nadajniki mogą zakłócić łączność zdalnie sterowanych pocisków (tzw. tarcze). W cywilnym zastosowaniu można podzielić je na następujące typy:

Zagłuszacze GSM i GPS

Stosowane przez osoby, które nie chcą być namierzone poprzez łączność komórkową. Powszechnie stosowane przez amatorów cudzych aut i nieuczciwych handlowców. Zakłócają lokalizatory GPS (tzw. trackery).

Zagłuszacze częstotliwości Lojack, Gannet i innych

Urządzenia mają na celu uniemożliwienie odbioru sygnału (a tym samym wzbudzenia alarmu) przez moduł alarmowy. Powszechnie stosowane przez grupy przestępcze.

Zagłuszacze pilotów do bram, samochodów, alarmów itd.

Mają na celu uniemożliwienie zamknięcia danego obiektu, co pozwala na bezproblemowy dostęp do środka (np. auta w celu kradzieży rzeczy w nim pozostawionych).

Zagłuszacze wybranych pasm

Np. od 0 do 6GHz. Szerokopasmowe zagłuszacze. Pozwalają na zakłócenie łączności oraz odbioru + niektóre z w/w działań.

Druga grupa to „szumidła” 🙂 wytwarzające pole elektromagnetyczne, mające na celu wywołanie anomalii w pracy mikrofonów (dyktafony, telefony komórkowe). Charakteryzują się sporą kierunkowością działania. Nie gwarantują sukcesu w działaniu. Najlepiej sprawdzają się w przypadku urządzeń podatnych na tego typu działania – dyktafony taśmowe, proste dyktafony typu pendrive, długopis czy zegarek. W przypadku profesjonalnych dyktafonów cyfrowych, skuteczność zależy od sposobu ułożenia zagłuszacza. Występują najczęściej w formie walizek lub głośników (tzw. tuby). W przypadku tworzenia bezpiecznych pomieszczeń, montuje się je w ścianach i sufitach – skierowane na punkt potencjalnie niebezpieczny (może to być np. krzesła czy fotele dla gości w sali konferencyjnej lub gabinecie).

Ostatnią grupą najczęściej stosowanych rozwiązań to generatory akustyczne. Można je podzielić na:

-zagłuszacze generujące szum lub „hałas” (mogą to być losowe rozmowy czy zlepki sylab, słów przypominające rozmowę) – niska skuteczność.

-zagłuszacze z modulatorem głosu, gwarantujące wysoką skuteczność i praktycznie brak możliwości odfiltrowania.

Zagłuszacz przedstawiono na filmie:

 

Rynek oferuje jeszcze zagłuszacze tworzące wibracje (utrudniające pracę mikrofonów laserowych lub stetoskopowych) oraz urządzenia wprowadzające „szum” w przewodach – podłączane np. do sieci LAN/telefonicznej lub energetycznej – utrudnia to wykorzystanie infrastruktury przewodów do podłączenia mikrofonów.

 

Autor: Michał Bauer (tel. 888-997-888)

POWIELANIE TEKSTU BEZ AUTORYZACJI ZABRONIONE!