Podsłuch w firmie – jak wykryć?

W firmie najczęściej stosuje się urządzenia rejestrujące. Działania przy użyciu rejestratora pozwalają na uniknięcie ryzyka pominięcia istotnych informacji. W przypadku podsłuchów przekazujących dźwięk na odległość istnieje spore ryzyko, iż interesująca nas rozmowa odbędzie się w momencie, gdy nie prowadzimy nasłuchu. Większość rejestratorów – tzw. podsłuchów nagrywających – (sprawdź na podsluchy.com.pl) posiada funkcję VOX – detekcja dźwięku. Podsłuch może znajdować się pod biurkiem, pod krzesłem czy fotelem. Nasza oferta uwzględnia urządzenia zamaskowane – podsłuchy ukryte np. w przedłużaczach czy gniazdkach. Najlepszym miejscem do ukrycia są przedmioty posiadające stałe zasilanie. W biurze stosuje się sporo takich urządzeń. Ich wykrycie stanowi nie lada wyzwanie. Rejestrator w przeciwieństwie do urządzenia nadawczego, nie przesyła żadnego sygnału. Emituje jedynie niski poziom pola elektromagnetycznego – do jego wykrycia konieczne jest zastosowanie specjalistycznych urządzeń.

Kto najczęściej podsłuchuje?

Oczywiście pracownicy. Działania mają na celu kontrolę ruchów dyrekcji czy właściciela firmy. Informacje tego typu to łakomy kąsek dla nieuczciwych pracowników. Bardzo często zdarza się, iż pracownik podstawiony jest przez konkurencję. Jedynym celem, dla którego podjął pracę jest przechwycenie kontrahentów. Taki pracownik zgodzi się na każde wynagrodzenie, będzie wzorowy w swojej pracy. Pozwoli mu to na zyskanie zaufania i czasu potrzebnego na wyniesienie informacji. Nieuczciwy pracownik zainstaluje aplikację szpiegowską na telefonie szefa, podłoży podsłuch lub lokalizator GPS.

Istnieją przypadki, gdzie grupa pracowników zakłada własną, konkurencyjną firmę. Uzyskana baza klientów pozwala na uzyskanie środków „na start”.

Co można zainstalować w biurze, firmie?

Najczęściej są to rejestratory. Na drugim miejscu podsłuchy przekazujące dźwięk na żywo – nadajniki kwarcowe, podsłuchy GSM. Bardzo często stosuje się również kamery wifi. Kamera może zostać zainstalowana np. w drukarce lub skanerze.

Lokalizatory GPS podczepiane są najczęściej pod pojazdy dyrekcji. Pozwala to na ustalenie kontaktów handlowych.

Telefony oparte o system Android są podatne na programy szpiegowskie. Po odpowiednim przeszkoleniu czas instalacji oprogramowania szpiegowskiego na telefonie zajmuje ok. 2-5 minut. Program pozwala na całkowitą kontrolę szpiegowanego telefonu.

Zajmujemy się kompleksową ochroną firm i instytucji. Sprawdzamy pomieszczenia i tworzymy bezpieczne pomieszczenia. Możemy również zabezpieczyć spotkanie biznesowe.